Czy spieki kwarcowe są gresem?



Spieki kwarcowe, to częsty temat moich dyskusji podczas szkoleń i prezentacji.

Chyba największym problemem jest błędne zakorzenienie tej nazwy w polskim słowniku. Problematyczne jest to, że taki produkt np. we Włoszech nie istnieje. Włosi to obecnie najwięksi producenci tego typu materiału więc dlaczego coś co we Włoszech jest gresem w Polsce nazywane jest spiekiem kwarcowym?

Prawdę mówiąc nie wiem, aczkolwiek mam pewną teorię.

Jak to bywa w każdej historii, także i w tej, dawno, dawno temu, ktoś postanowił wielkoformatowe płyty gresowe wprowadzić na polski rynek. Jednak szukał jakiegoś zamiennika w nazwie, aby podkreślić różnice tego produktu od klasycznej płytki gresowej. Tak, aby po podaniu tego określenia klient miał jakieś wyobrażenie o tym produkcie Więc wymyślił "spiek kwarcowy".

Czym jest spiek kwarcowy, czyli to co można znaleźć w sieci.

Spieki, stworzone są z naturalnych materiałów, takich jak iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne, nie emitują żadnych substancji do środowiska i mogą być łatwo mielone, a następnie poddane procesowi recyklingu dla zastosowania w innych procesach produkcyjnych.

Takie i podobne wpisy widnieją zazwyczaj na stronach internetowych, kiedy porusza się temat wielkoformatowej płyty.

Z czego jest stworzony gres porcelanowy? Czyli jak można opisać płytki potocznie nazywane gresem (gres porcellanato).

Płytki gresowe (gres porcellanato) stworzone są z naturalnych materiałów, takich jak iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne, nie emitują żadnych substancji do środowiska i mogą być łatwo mielone, a następnie poddane procesowi recyklingu dla zastosowania w innych procesach produkcyjnych.

W czym jest różnica ktoś może spytać.

W niczym. Gres porcelanowy jest materiałem ceramicznym, kompaktowym, trwałym i nieporowatym. Gres oznacza, że masa ceramiczna płytki została bardzo drobno zmielona i powstała w wyniku zmieszania iłów łupkowych, skał granitowych, pisku, pigmentów ceramicznych i innych substancji naturalnych. Masa została odpowiednio sprasowana i wypalona w specjalnym piecu w temperaturze 1000-1300° C.

Poprzez ten proces powierzchnia płytki gresowej jest niezwykle wytrzymała na ścieralność. Wysokiej jakości gresy posiadają najwyższy stopień odporności powierzchni na ścieralność, dzięki czemu obok mieszkań i domów mogą być używane w miejscach użyteczności publicznej jak banki, restauracje, sklepy, salony, gdzie występuje znaczna ilość poruszających się osób, a w niektórych przypadkach wózki widłowe, czy maszyny industrialne.

Błędem, a w niektórych przypadkach wręcz oszustwem jest informowanie klientów, że spiek kwarcowy nie jest gresem.

Zdarzyło mi się spotkać kilka osób, które mimo iż są świadome tego, że "spiek kwarcowy" jest w 100% gresem to otwarcie informują klientów o tym, że produkt ten nie jest gresem. Mało tego, aby uzyskać korzyści finansowe będą otwarcie zaprzeczały, że to gres.

Pozostawię to bez komentarza.

Żeby nie było, że tylko piszę, zaprezentuję kilka informacji jakie podają producenci w dokumentacji czy na stronach internetowych tak aby potwierdzić to o czym piszę czy mówię na szkoleniach.

spieki kwarcowe fiandre

Płyty gresowe Kerlite

Płyty gresowe Laminam

płyty gresowe Mirage

Płyty gresowe SIL Ceramiche




Prześlij komentarz

0 Komentarze